Školský poriadok

Zásady bezpečného správania sa na školských akciách, exkurziách a výletoch

Článok X

Poučenie o bezpečnom a vhodnom správaní sa
na školských akciách, výletoch a exkurziách

1. Žiak je povinný dostaviť sa včas na určené miesto.
  2. Rešpektuje pokyny vedúceho akcie (zraz, čas odchodu, miesto odchodu).
  3. Má pri sebe hodinky a riadi sa podľa času vedúceho akcie.
  4. Žiak je vhodne oblečený do každého počasia, má dáždnik alebo pršiplášť, nepremokavú resp. vhodnú obuv, prípadne veci na prezlečenie, slnečné okuliare, príp. šiltovky.
  5. Ak si stravovanie je zabezpečuje sám, nosí vhodné potraviny, ktoré nepodliehajú skaze a má dostatok pitnej vody resp. minerálky.
  6. Pri presune z miesta na miesta sa skupina pohybuje v dvoj, trojstupe. Na chodníkoch a cestných komunikáciách sa pohybuje vpravo. Dodržiava signalizáciu (semafor).
  7. V meste nechodí sám, ale vždy v menších skupinkách.
  8. Bez vedomia vyučujúceho neopúšťa skupinu.
  9. Dodržiava zákaz fajčiť, piť alkoholické a energetické nápoje, hrať hazardné hry v automatoch.
  10. Na akciu si neberie vyšší obnos peňazí, iba malé vreckové na občerstvenie a suveníry.
  11. Na akciu si neberie drahé predmety (prehrávače, zlaté náramky, retiazky, mobily, ...). Vedúci akcie nezodpovedá za ich stratu!
  12. Pred vstupom do autobusu sa vedúcemu akcie preukáže kartičkou poistenca.
  13. Pokiaľ mu býva v autobuse zle, doma pred cestou musí užiťkinedryl.
  14. Má so sebou čistú pitnú vodu, igelitové vrecúška a hygienickévreckovky.
  15. V autobuse sa správa nehlučne, odpadky z jedla si zbiera a pri vhodnej príležitosti vyhadzuje do koša.
  16. Nelepí žuvačky v priestoroch autobusu, ak niečo znečistí (vyleje vodu), vyčistí to po sebe.
  17. V autobuse si nevymieňa miesto, neotvára okná bez dovolenia, nevykrikuje a neukazuje žiadne gestá okolo prechádzajúcim autobusom a automobilom.
  18. Odpadky v žiadnom prípade nevyhadzuje z okna.
  19. Nevoľnosť alebo inú zdravotnú komplikáciu či zmenu zdravotného stavu  okamžite nahlási vyučujúcim.
  20. Na divadelnom predstavení nevyrušuje, má povinne vypnutý mobil, nešuští papierikmi, nepije počas predstavenia, ak potrebuje odísť na toaletu, počká na prestávku, okolo spolusediacich sa pohybuje tvárou, nie chrbtom.
  21. Nežuje žuvačky, nelepí ich na sedadlá.
  22. Hercov odmeňuje potleskom, nie výkrikmi.
  23. V múzeách sa počas prehliadky expozícii pohybuje v zástupe (väčšinou vpravo), nedotýka sa exponátov ani presklených vitrín.
  24. Na sakrálnych miestach (kostoly, kláštory) je dôstojne oblečený (nie „kraťasy“, tričká na ramienkach), správa sa nehlučne a má povinne vypnutý mobil.
  25. Počas voľného pohybu v meste, prípadne v nákupných centrách sa správa dôstojne, nehlučne, dáva si pozor na peniaze, neberie si tovar bez zaplatenia, neznečisťuje priestory odpadkami, nevozí sa na eskalátoroch, používa verejné toalety, zdržiava sa v skupinkách (po troch štyroch žiakoch).
  26. Po príchode z výletu sa nezdržiava v obci, ale odíde domov.
  27. V prípade akýchkoľvek problémov so správaním žiaka alebo so zdravotným stavom žiaka, budú okamžite telefonicky vyrozumení rodičia, ktorých telefónne čísla sú uvedené na  informovanom súhlase.