Galéria úspechov

Školský rok v znamení tvorivosti (2016-2017)

Školský rok v znamení tvorivých aktivít (2016-2017)

Presne takýto školský rok zavŕšila lehnická slovenská ZŠ v horúcich júnových dňoch. Tesne pred veľkými prázdninami deti absolvovali tradičné i menej tradičné školské akcie (6-dňový poznávací zájazd Paríž-Londýn, 1-dňový výlet do Familyparku v neďalekom Rakúsku či školu v prírode pri Počúvadlianskom jazere atď.). Samozrejme, tieto podujatia boli len akousi symbolickou bodkou za školským rokom, ktorý sa tentoraz niesol najmä v znamení tvorivosti a rozvoja kľúčových kompetencií, napomáhajúcich osobnostnému napredovaniu detí.

V kalendári aktivít by sme určite nemali prehliadnuť najvýraznejšie tohoročné úspechy na súťažných prehliadkach a olympiádach (napr. 2. miesto tretiaka Dominika Szaba v okresnej Pytagoriáde, 3. miesto šiestačky Sašky Göndörovej v prednese poézie na Hviezdoslavovom Kubíne, úspešných riešiteľov online informatickej súťaže i-Bobor,  striebro z dekanátneho kola Biblickej olympiády, či 3 prvé miesta vo všetkých súťažných kategóriách + 2 druhé + 1 tretie miesto na oblastnej aranžérskej súťaži v Malinove...).  Tentoraz však chceme upriamiť našu pozornosť najmä na aktivity, ktoré mali širší, takpovediac celoškolský záber a výrazným spôsobom zasiahli do atmosféry školy.

K nim určite patrila celoškolská súťaž „Čitateľ roka 2016-2017“, ktorú sme vyhlásili k Roku čitateľskej gramotnosti. Jej cieľom bolo motivovať deti k čítaniu. Veď všetci dobre vieme, že dobré čitateľské zručnosti vytvárajú predpoklad pre úspešné zvládnutie všetkých vyučovacích predmetov. Do súťaže sa zapojilo takmer 50% detí školy. Stačilo navštíviť školskú knižnicu a vybrať si z ponuky viac ako 2500 titulov knihu na čítanie. Súťaž mala úspech najmä u žiakov 2. stupňa a prispela k tomu, že počet návštev a výpožičiek v našej školskej knižnici sa v tomto školskom roku takmer strojnásobil!

Akýmsi vyvrcholením Roku čitateľskej gramotnosti na našej škole bola účasť našej ZŠ na tradičnom celoslovenskom podujatí „Čítajme si spolu“, ktoré sa konalo v závere mája. Do 6-hodinového čitateľského maratónu s knihou slovenského spisovateľa Dušana Dušeka Pištáčik  sa aktívne zapojilo až 153 žiakov školy zo všetkých ročníkov - od prváčikov až po deviatakov! Zaujímavé bolo sledovať, ako sa spočiatku trocha chladná atmosféra v školskej knižnici postupne menila na príjemnú zábavu až nadšené zaujatie pre „vec“, keďže išlo (samozrejme, popri čítaní) aj o prekonanie minuloročného rekordu v počte účastníkov! Z vydareného maratónu mali radosť deti i učitelia. Lebo ak chceme, aby sa z našich detí stali čitatelia na celý život a celoživotní učiaci sa, mali by sme im dopriať dostatok radostných skúseností s čítaním a ukázať im, že čítanie môže byť potešením a zábavou.

Marta Podhradská