Základná škola v Lehniciach
Prihlásenie Zápis prvákov Elektronická prihláška Konzultačné hodiny učiteľov Kontakt Jedálny lístok

Navigácia

Školský poriadok

Vnútorný poriadok ŠKD

Článok IX

Vnútorný poriadok v školskom klube detí (ŠKD)

 

 

  1. Úvodné ustanovenie

Vnútorný poriadok školského klubu detí (ďalej ŠKD) je základnou organizačnou a pracovno-právno normou  školy, ktorá je právnym subjektom. Vypracovaný je na základe vyhlášky MŠ SR č.306/2009.

 

  1. Riadenie a organizácia
    1. ŠKD je súčasťou školy, riadi ju riaditeľka školy, alebo poverený zástupca riaditeľky školy.
    2. Riaditeľka školy určuje počet oddelení podľa počtu prihlásených žiakov na pravidelnú dochádzku.
    3. V oddelení ŠKD môže byť zapísaných najviac 25 trvalo dochádzajúcich detí na celý čas pobytu v ŠKD.

 

  1. Prevádzka ŠKD

Výchovno-vzdelávacia činnosť sa uskutočňuje v  popoludňajších hodinách počas pracovných dní.

  1. Popoludňajší klub: ukončením vyučovania. – 16.30 hod.
  2. Počas prázdnin ŠKD nie je v prevádzke.
  3. Voľno-časové poradenstvo a konzultácie prebiehajú v súlade s rodičovskými združeniami a konzultačnými dňami.

 

  1. Prihlasovanie detí do ŠKD
    1. Žiaci sa do ŠKD zaraďujú vždy na jeden školský rok na základe písomnej prihlášky podanej ich zákonným zástupcom najneskôr do 30. júna predchádzajúceho školského roka (ak bude voľné miesto tak aj po 1. septembri). Žiaci prvého ročníka sa do ŠKD zapisujú predbežne pri zápise do prvého ročníka. Spresnenie prihlášok je možné do 30. júna.
    2. O zaradení do ŠKD rozhoduje riaditeľka školy.
    3. Oddelenie ŠKD sa zriaďuje, ak sa prihlási najmenej 15 žiakov na pravidelnú dochádzku. V oddelení môže byť zapísaných najviac 25 žiakov.
    4. Do klubu sa prednostne prijímajú žiaci nižších ročníkov základnej školy, ktorí sú prihlásení na pravidelnú dochádzku. Do klubu možno prijať dieťa aj na prechodné obdobie, ktorého dĺžka sa vyznačí v rozhodnutí.
    5. Zákonný zástupca vyplní osobné údaje o dieťati v osobnom spise dieťaťa o spôsobe odchodu, čase odchodu pravdivo a potvrdí to svojím podpisom.
    6. Mesačný poplatok za ŠKD stanovuje zriaďovateľ podľa VZN obce. Úhrada sa vykoná u vychovávateľky, ktorá vydá potvrdenie o zaplatení.
    7. Dieťa musí byť odhlásené z ŠKD písomne (uviesť deň, mesiac, rok) zákonným zástupcom.

 

 

  1. Dochádzka
    1. Rozsah dennej dochádzky žiaka, spôsob a čas jeho odchodu  domov, prípadne záujmovú činnosť mimo ŠKD uvedie rodič v zápisnom lístku. Zmeny v dochádzke je povinný oznámiť písomne a v zápisnom lístku ich aktualizuje vychovávateľka ŠKD.
    2. Žiak, ktorý má v zápisnom lístku uvedený odchod domov s rodinným príslušníkom, môže byť z ŠKD uvoľnený sám len na základe písomnej žiadosti rodičov.
    3. Deti odovzdáva príslušnej vychovávateľke učiteľka vyučujúca poslednú vyučovaciu hodinu v triede. Žiakov, ktorí nie sú v ŠKD prihlásení, odvádza učiteľka do šatne.
    4. Prevádzka ŠKD trvá do 16.30 hod., preto je zákonný zástupca povinný prevziať dieťa najneskôr do 16.30 hod.
    5. Počas konania popoludňajšieho vyučovania, záujmových krúžkov, nepovinných predmetov a náboženstva vyučujúci preberajú detí od vychovávateľky do svojej zodpovednosti a po skončení ich odovzdávajú vychovávateľke.
    6. Dieťa preberá zo ŠKD zákonný zástupca alebo osoba poverená zákonným zástupcom osobne, pokiaľ nie je v osobnom spise dieťaťa uvedený iný spôsob odchodu dieťaťa z ŠKD.
    7. Rozsah dennej dochádzky dieťaťa prijatého do klubu a spôsob jeho odchodu sa uvedie v osobnom spise dieťaťa. V osobnom spise dieťaťa sa uvedú aj prípadné odchýlky v dochádzke a spôsobe odchodu.
    8. Zo ŠKD alebo od činnosti v ŠKD nemôže dieťa svojvoľne odísť.
    9. Pri vychádzke, výletoch alebo iných podujatiach organizovaných mimo budovy školy, zodpovedá vychovávateľ za deti až do ich príchodu pred budovu školy. Z miesta konania podujatia môže vychovávateľ uvoľniť dieťa len na základe písomného informovaného súhlasu zákonného zástupcu.

 

  1. Výchovná a vzdelávacia činnosť

Výchovno-vzdelávacia činnosť klubu sa uskutočňuje ako:

  1. Pravidelná aktivita podľa výchovného programu klubu.
  2. Záujmová aktivita formou záujmových útvarov.
  3. Príležitostná a sezónna aktivita formou podujatí, súťaží a exkurzií.
  4. Spontánna aktivita podľa záujmu detí.

 

  1. Výchovnú a vzdelávaciu činnosť ŠKD vykonávajú pedagogickí zamestnanci – vychovávateľky. Žiakov vedú k samostatnosti, disciplinovanému správaniu a kultúrnemu stravovaniu sa v školskej jedálni.
  2. Výchovno–vzdelávacia činnosť je zameraná na činnosť oddychového, rekreačného, relaxačného a záujmového charakteru a na prípravu na vyučovanie, ktorá sa uskutočňuje v oddeleniach ŠKD.
  3. Záujmová činnosť sa uskutočňuje spravidla v záujmových útvaroch (krúžkoch), pričom sa umožňuje žiakom účasť aj na ďalších formách záujmovej činnosti mimo školy.
  4. Oblasti rekreačného a relaxačného charakteru – vychádzkami, športom, pohybovými hrami umožňuje žiakom stráviť čo najviac voľného času pohybom  na čerstvom vzduchu a takto sa starať o dobrý telesný vývoj a relaxáciu žiakov v čase po vyučovaní.
  5. Na záujmovú a rekreačnú činnosť v ŠKD sa môžu využívať aj špeciálne učebne, telocvičňa, herňa, školský dvor a iné objekty školy.
  6. V rámci ŠKD sa organizujú rôzne kultúrne a iné podujatia. Vstupné hradia rodičia.
  7. V čase určenom na prípravu na vyučovanie si žiaci starostlivo vypracúvajú úlohy, opakujú učivo, nevyrušujú ostatných pri práci.
  8. Súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti ŠKD je stravovanie žiakov. Žiaci prichádzajú do jedálne čistí, slušne sa správajú a správne stolujú. Polievku im naberá vychovávateľ. Po skončení obeda celé oddelenie odchádza z jedálne spoločne v sprievode vychovávateľa.

 

 

  1. Starostlivosť o zdravie a bezpečnosť detí
    1. Za bezpečnosť žiakov počas celého ich pobytu v ŠKD zodpovedá vychovávateľka.
    2. Počas konania popoludňajšieho vyučovania, vrátane náboženskej výchovy vyučujúci preberajú deti od vychovávateľky do svojej zodpovednosti a po skončení podľa dohody s rodičom dieťaťa uvoľňujú  ich domov alebo odovzdávajú vychovávateľke.
    3. Pri hrách a iných činnostiach je vychovávateľka povinná poučiť žiakov o bezpečnosti.
    4. Pri činnostiach organizovaných mimo objektu školy môže mať vychovávateľka najviac 25 detí. Ak si to vyžaduje náročnosť prostredia alebo výkon činnosti, určí riaditeľka školy alebo jej zástupca vyšší počet pedagogických zamestnancov alebo nižší počet žiakov.
    5. Každý úraz je žiak povinný neodkladne oznámiť vychovávateľke ŠKD. V prípade úrazu poskytne vychovávateľka prvú pomoc, oznámi ho vedeniu školy a napíše o ňom záznam. Podľa závažnosti úrazu upovedomí rodičov telefonicky alebo pri odovzdávaní dieťaťa rodičovi. Úraz hlásený po odchode z ŠKD alebo na druhý deň sa nebude považovať za školský úraz.
    6. Ak zistí vychovávateľka u žiaka nevoľnosť, teplotu a pod. telefonicky o tom upovedomí rodičov.
    7. Nosenie drahých a nebezpečných predmetov do ŠKD nie je povolené. Predmety ohrozujúce bezpečnosť a zdravie môže vychovávateľ odobrať a vrátiť ich rodičom.
    8. Žiaci majú mať svoje osobné veci (vrchné ošatenie, bundy, kabáty, prezuvky, topánky) označené pre prípad neúmyselnej výmeny alebo odcudzenia.
    9. Požívanie akýchkoľvek drog, omamných látok, liehových nápojov, fajčenie a používanie pyrotechniky je zakázané.
    10. Manipulovať s oknami a žalúziami môže žiak len v prítomnosti vychovávateľa a na jeho pokyn. Z bezpečnostných dôvodov je zakázané vykláňať sa z oblokov a otvárať veľké okná.
    11. V záujme zachovania bezpečnosti a zdravia všetkých žiakov ŠKD musí byť správanie každého žiaka počas celého jeho pobytu v ŠKD plne v súlade s pravidlami vnútorného poriadku ŠKD. Každý žiak je povinný rešpektovať a riadiť sa pokynmi vychovávateľky. V prípade opakovaného porušovania a nerešpektovania vnútorného poriadku ŠKD môže byť žiak z ŠKD vylúčený.

 

Záverečné ustanovenia

 

Dodržiavanie vnútorného poriadku ŠKD je záväzné pre všetky deti zapísané do ŠKD. Za porušovanie vnútorného poriadku ŠKD je možné udeliť nasledovné

SANKCIE ZA PORUŠOVANIE VNÚTORNÉHO PORIADKU ŠKD

1. Písomné napomenutie vychovávateľom sa môže udeliť za:

  • menej závažné porušovanie vnútorného poriadku ŠKD aj po verbálnych upozorneniach
  • použitie hrubého alebo vulgárneho výrazu
  • narúšanie hygienickej pohody
  • manipulácia so zapnutým mobilným telefónom po upozornení

2. Pokarhanie triednym učiteľom sa môže udeliť po prerokovaní s rodičom za:

  • opakované menej závažné porušovanie vnútorného poriadku ŠKD aj po napomínaní
  • nerešpektovanie pokynov vychovávateľa, či zamestnanca školy
  • hrubé alebo vulgárne správanie sa voči iným deťom
  • verbálne sexuálne obťažovanie, šikanovanie

3. Pokarhanie riaditeľkou školy sa môže udeliť po prerokovaní s riaditeľkou školy za:

  • krádež, závažné porušenie vnútorného poriadku ŠKD, úmyselné poškodenie školského majetku
  • hrubé alebo vulgárne správanie sa voči zamestnancom školy

4. Vylúčenie z ŠKD

  • závažné porušenie vnútorného poriadku ŠKD a BOZP
  • ubližovanie a ohrozovanie zdravia detí, agresívne správanie