Galéria úspechov

Ďalší úspešný školský rok (2013-2014)

Každý, kto bližšie pozná atmosféru celoročného školského cyklu iste vie, že na škole sa striedajú „všedné“ dni s „výnimočnými“ s takmer zákonitou pravidelnosťou. Samozrejme, rozdiel je v ich vnímaní – lebo kým pre niekoho môže byť „všednosťou“, keď dostane z odpovede výbornú, pre iného takýto kúsok znamená nezabudnuteľný okamih. V spleti týchto „žiacko-učiteľských“ radostí a trápení však existujú okamihy, ktoré všetci posudzujú jednoznačne ako úspešné.

Školský rok 2013-2014 sa pomaly končí a prichádza čas, kedy sa hodnotí, bilancuje, zratúva...  Je to pre nás dobrá príležitosť na to, aby sme sa pristavili pri tých okamihoch, ktoré v ňom boli pre našu školu mimoriadne a jednoznačne úspešné.

Mesiac október bol v znamení skvelého vystúpenia našich žiakov na súťaži vo viazaní a aranžovaní kvetov v Malinove, ktorá sa konala pri príležitosti 90. výročia založenia tunajšej Strednej odbornej školy záhradníckej Gustáva Čejku. Naše družstvo, ktoré tentoraz tvorili 3 ôsmačky: Annamária Domsiová, Kristínka Vargová a Sandra Vargová a štvrták Timár Szűcs, dosiahlo na tohoročnej súťaži vynikajúce výsledky. Annamária získala 3. miesto a Sandra 2. miesto  v kategórii 2 stupeň ZŠ v téme "Zákusok z jesenných plodov a kvetín", a Timár v kategórii 1. stupeň ZŠ v téme "Rozprávková postavička z jesenných plodov a kvetov" získal 1. miesto!  K úplnosti však treba dodať, že najspokojnejšia - a právom - bola pani učiteľka Ing. Zuzana Pálmayová, ktorá našich reprezentantov na súťaž pripravovala.

Aj siedmačka Jasmínka Straňovská patrí k tým žiakom, ktorí sa neboja výziev a súťaží. Už niekoľko rokov sa aktívne a úspešne zúčastňuje predmetových olympiád. Pamätáme si ju napr. ako niekoľkonásobnú laureátku biblickej olympiády. K minulým úspechom si v tomto roku pripísala ďalší: v januári sa v okresnom kole Olympiády v nemeckom jazyku v kategórii 1A umiestnila na skvelom druhom mieste.

V marci sme zaznamenali až dva úspechy: naše piatacke družstvo (Dominika Fórrová, Adam Gyurcsi a Laura Tóthová) získalo v Dekanátnom kole ZŠ Biblickej olympiády 2013/2014 2. miesto a tretiačka Grétka Jandačková uspela na okresnej Pytagoriáde (3. miesto).

Žiaci, ktorí reprezentujú našu školu v rôznych súťažiach a úspešne v nich obstoja, získavajú ocenenia v podobe diplomov. Tak trochu v ich tieni ostáva vždy učiteľ, pedagóg, ktorý ich k úspechu doviedol svojou každodennou mravenčou a systematickou prácou. Niekedy – a veru neprávom - sa na to zabúda. Na druhej strane my – učitelia vieme, že pre učiteľa niet krajšej odmeny ako pocit, či poznanie, že jeho žiak je úspešný, že napreduje, že sa mu darí. A musíme s potešením konštatovať, že takýchto pocitov a poznaní sme v tomto školskom roku mali chvalabohu dosť. Uvedieme niekoľko príkladov: naša ôsmačka Kristína Šťastná v apríli absolvovala prijímacie pohovory na Španielske bilingválne gymnázium v Bratislave a spomedzi 136 uchádzačov o prijatie (z celého Slovenska) sa umiestnila na druhom mieste! Veríme, že sa jej na novej škole bude dariť prinajmenšom tak ako našej minuloročnej absolventke Martinke Bernáthovej, ktorá si vybrala rovnakú školu a  zaradila sa medzi najlepších. Nedávno dokonca reprezentovala gymnázium na olympiáde v španielskom jazyku. Popravde, ani nás to neprekvapuje, veď ešte ako žiačka našej ZŠ pod vedením neúnavnej Boženy Némethovej neraz žala úspechy na olympiáde v nemeckom jazyku.

Radosť, úľava a hrdosť zavládla aj v našej "deviatke" po stresoch z prijímacích pohovorov, ktoré sa uskutočnili 12. a 15. mája 2014.  Niektorí si to vyskúšali až na dvoch školách a dopadlo to nadmieru dobre: všetci boli v prijímacom kolotoči úspešní. A nielen tým, že boli prijatí, ale aj tým, že v celkovom poradí uchádzačov sa umiestňovali väčšinou na popredných miestach. Mimoriadne však spomenieme žiačku Lenku Dudíkovú. Veď na oboch školách, na ktorých absolvovala  prijímacie skúšky dosiahla najlepšie výsledky spomedzi všetkých uchádzačov s úspešnosťou 97% a 100%!

Všetky tieto príklady nás oprávňujú k tomu, aby sme končiaci sa školský rok na našej ZŠ označili ako „ďalší úspešný“. Lebo najväčšia sila úspechu školy sa premieta do detí práve v takejto podobe. Veď práve poznanie, že naša každodenná práca prináša svoje ovocie jej dáva  ten pravý zmysel.                                                                                                                                                              Marta Podhradská (29.5.2014)