Galéria úspechov

Sladká chuť úspechu (2015-2016)

SLADKÁ CHUŤ ÚSPECHU

Chuť úspechu je príjemná nielen pre blaženú „chvíľku slávy“. Určite si pri nej „vychutnávame“ dobrý pocit z ocenenia úsilia, talentu, vedomostí, práce, ale príťažlivá je aj pre možnosť konfrontácie s inými, ktorá človeka posúva vpred a posilňuje jeho sebavedomie. Žiakom slovenskej ZŠ poskytujú takýto priestor aj rôzne školské súťaže a prehliadky.

Kalendár súťaží, na ktorých sa žiaci našej školy pravidelne zúčastňujú aj v tomto školskom roku otvorila súťaž v aranžovaní a viazaní kvetín na SOŠ záhradníckej Gustáva Čejku v Malinove, Na októbrový festival krásy a tvorivosti sa pripravovalo 4-členné reprezentačné družstvo pod odborným vedením Ing. Zuzany Pálmayovej. Deviatačky Saška Gabrišková a Kika Husárová a bratia Tímár (6. ročník) a Kristián (2. ročník) Szűcsovci súťažili v oboch tohoročných témach (Obojstranný jesenný košík a Jesenný ježko). Najúspešnejšia bola Saška, ktorá za svojho "krtka" získala 3. miesto v kategórii pre žiakov 2. stupňa ZŠ a jej "jesenný košík" bol ocenený 5. miestom. Rovnako dve ocenenia si odniesol Tímár (4. miesto za "košík" a Cena riaditeľky školy za "krtka"). Odbornú porotu zaujala aj Kika, jej kreatívny krtko bol ocenený 5. miestom. Nuž a naprázdno neobišiel ani Kristián, ktorý súťažil v kategórii žiakov 1. stupňa (4. miesto za kreáciu "jesenný ježko").

Ešte nestihla doznieť naša radosť z „malinovského“ úspechu a to už na dvere klopal november. S ním je neodmysliteľne spojená ďalšia pre naše deti už tradičná celoslovenská online súťaž i-Bobor. Táto informatická súťaž, ktorú na našej škole zastrešujú učitelia informatiky Mgr. Jarmila Kolářová a Mgr. Mikuláš Zemanek je medzi deťmi obľúbená pre svoj širokospektrálny záber a zúčastňujú sa jej žiaci z 2. stupňa. V tomto roku diplom úspešných celoslovenských riešiteľov získali dve dievčatá: piatačka Margaréta Jandačková v kategórii Benjamín a deviatačka Viktória Vydrová v kategórii Kadet.

Pri listovaní v celoročnom kalendári našich úspechov by sa mohlo zdať, že zima je oddychovým obdobím, keď sa toho na poli súťaží a zápolení medzi školami nič nedeje. Je to  len zdanie. Práve to je totiž čas intenzívnych príprav a odborného nácviku, v ktorom sa pedagógovia snažia motivovať žiakov, aby v nich prebudili chuť i odvahu zmerať si sily, talent i vedomosti so svojimi vrstovníkmi v najrozličnejších odboroch. Je to zároveň obdobie, v ktorom prebiehajú triedne i školské kolá predmetových olympiád či súťaží a prehliadok v umeleckom prednese, aby spomedzi všetkých účastníkov reprezentovali školu na okresnej úrovni tí najlepší.  O tom, že táto odborná pedagogická príprava bola i v tomto školskom roku dôsledná a kvalitná, svedčí aj bilancia výsledkov, ktoré naši žiaci dosiahli na okresných prehliadkach: Vo februári 2016 na 8. ročníku Dejepisnej olympiády v Dunajskej Strede siedmak Jakub Potocsi získal skvelé 2. miesto v kategórii E a ôsmak Matej Kollár v kategórii D  5. miesto. Ich odborným garantom bol Mgr. M. Zemanek. V marci na okresnej Pytagoriáde, ktorá je príležitosťou pre talentovaných matematikárov so cťou obstála v nemilosrdnej konkurencii piatačka Margarétka Jandačková a spolu s „trénerkou“ Mgr. Blankou Fodorovou sa tešila v celkovom hodnotení z 3. miesta. V prvom marcovom týždni obhajovali zas farby našej školy ôsmačky Vanesa Alföldiová, Annamária Hlavenková a Chiara Krčeková na dekanátnom kole Biblickej olympiády v Senci (odborná príprava Mgr. Eva Éršeková).  Dievčatá ani tentoraz nezaváhali a domov sa vrátili rovnako ako vlani so strieborným 2. miestom! Nuž a „marcovú žatvu“ zavŕšil tím našich reprezentantov na 62. ročníku Hviezdoslavovho Kubína: I. kategória - tretiačky Karin Tóthová (poézia) a Adela Kovácsová (próza) pod vedením Mgr. Lenky Dupajovej; II. kategória šiestaci Martin Csápai (poézia) a Patrik Czífery (próza) a III. kategória ôsmačky Viktória Krišteková (poézia) a Pavlína Kovácsová (próza).  Obidve kategórie odborne garantovala Marta Podhradská. Nuž a ako sme pochodili? Z prvého dňa súťaže (22. marca) sme odchádzali s jedným tretím miestom (Adelka Kovácsová) a s dvomi štvrtými miestami (Karin Tóthová a Patrik Czífery). Na druhý deň (23. marca) sme boli ešte úspešnejší: Viktória Krišteková získala v prednese poézie 2. miesto a Pavlína Kovácsová v prednese prózy obsadila 3. miesto!

Keďže sa blíži redakčná uzávierka príspevkov, tu niekde mal pôvodne výpočet našich tohoročných úspechov končiť.

Nedá mi však, aby som nespomenula ešte jeden výnimočný  počin. Náš futbalový tím starších žiakov odohral dnes v Hornej Potôni 1.sériu zápasov obvodného kola súťaže Jednota Futbal CUP ZŠ v kategórii "MALÝ FUTBAL". Chlapci spolu so svojim koučom Mgr. Mikulášom Zemankom odchádzali na zápasy odhodlaní urobiť všetko pre postup do okresného kola. Svoje odhodlanie premenili na úspech v podobe zisku 7  bodov (dve výhry a jedna remíza). Veríme, že naše mužstvo v zložení Rišo Elšík, Dávid Hudec, Erik Novotný, Robo Paradi, Mário Szalay a Jakub Trojan (náhradníci Paťo Gašparík a Mário Pomšahár) nás rovnako potešia aj v okresnom pohárovom kole. Super chalani, tešíme sa s Vami a držíme palce!!!

Ku dňu 28. apríl 2016 zaznamenala Marta Podhradská

Futbalový tím ZŠ Lehnice                                               Deviatačky Saška a Kika s p.uč. Pálmayovou              Súrodenecké duo Kristián a Tímár                         Biblická olympiáda