Základná škola v Lehniciach
Prihlásenie Zápis prvákov Elektronická prihláška Konzultačné hodiny učiteľov Kontakt Jedálny lístok

Navigácia

AKTUÁLNE PROJEKTY (témy)

BEZPEČNE NA INTERNETE

Bezpečne na internete

Milí rodičia, touto cestou Vás žiadame, aby ste dozreli na Vaše deti, oboznámili ich s nebezpečenstvom surfovania na internete. V tomto čase deti kvôli pandemickej situácii veľmi veľa času strávia na internete. Hrozia im pritom riziká tzv. kyberšikany. Navyše, polícia eviduje čoraz viac prípadov, kedy cudzí ľudia zneužívajú dôverčivosť detí, lákajú od nich osobné údaje, vyhrážajú sa alebo žiadajú o osobné stretnutie...

      

Rozpoznať, že ide o kyberšikanu nie je celkom jednoduché, príznaky sú veľmi podobné depresii, ku ktorej kyberšikana de facto často aj vedie.  Niekoľko príznakov je však typických:

  1. V približne dvoch tretinách prípadov je iniciátorom kyberšikany spolužiak, prípadne skupina spolužiakov. Ak preto dieťa náhle výrazne zmení vzťah ku škole a začne mať tendenciu odmietať ju a vyhýbať sa jej, môže byť za tým práve kyberšikana, no môže ísť aj o klasickú šikanu, alebo nastupujúcu depresiu. No môže ísť aj iba o dočasné problémy, ktoré so šikanou vôbec nemusia súvisieť. Dôležité sú preto aj ďalšie príznaky.
  2. Ak odmietanie školy sprevádzajú aj náhle zmeny nálad, skleslosť a smútok, je to už vážny signál, že sa s dieťaťom niečo deje. Tieto príznaky samozrejme nemožno podceňovať ani samé osebe, teda ak so školou nesúvisia.
  3. Zmeny nálad môžu sprevádzať aj zdravotné problémy, napríklad nespavosť, bolesti hlavy alebo brucha – v tomto prípade je už jasné, že situácia je vážna, stále však nemusí ísť o kyberšikanu, ale napríklad o rodinné problémy, ktoré dieťa traumatizujú a ústia do takýchto psychosomatických prejavov.
  4. Ak zároveň dieťa zmení vzťah k smartfónom, počítaču, resp. internetu všeobecne a začne sa im vyhýbať, už to na kyberšikanu ukazuje pomerne výrazne
  5. Taktiež si treba všímať, ak dieťa začne častejšie náhle ukončovať surfovanie a je následne rozrušené. Príčinou môže byť tiež online komunikácie, ústiaca do kyberšikany.

Milé deti! Ako sa bezpečne správať keď surfujete na internete!!!

Najdôležitejšie je, aby ste:

  • neotvárali maily či správy od nedôveryhodných osôb, ktoré nepoznáte, tieto správy môžu obsahovať vírusy.
  • nepoužívali jednoduché a ľahko uhádnuteľné heslá, pri voľbe používajte čísla, veľké aj malé písmená, alebo špeciálne znaky
  • si chránili svoje heslo! Nezapisujte si ho, radšej si ho zapamätajte. Neposielajte svoje heslo nikomu, ani ho nikomu neprezrádzajte!

Ak máte facebook profil či instagram, tak si poriadne rozmyslite akú fotku o sebe uverejníte, cudzí ľudia môžu vaše fotky zneužiť.  Uverejnená fotka  môže kolovať na internete aj roky. Môžu si ju iní ľudia stiahnuť a zneužiť. Mnoho dát zostáva archivovaných na záložných serveroch, a preto si veľmi dôkladne premyslite, čo na sociálnych stránkach uverejníte.

Ak sa dostanete do nebezpečnej situácie, ako napr. bude sa vám niekto vyhrážať, odcudzí váš profil, či pozmení fotky, alebo vo vašom mene bude vypisovať kamarátom neslušné kommenty:

  • Okamžite to povedzte svojím rodičom
  • Na stránke www.stopline.sk  môžete žiadať o STOPNUTIE Vašej stránky
  • Obráťte sa spoločne s rodičmi na políciu, kde všetko podrobne porozprávajte policajtovi

      

Ten, kto vám robí zle sa môže svojím činom dopustiť priestupku, či trestného činu, za čo môže byť stíhaný. Zákon hovorí, že za priestupok môže byť stíhaná osoba, ak už dovŕšila 15 rokov svojho života (napr. napíše niekto pod vaše fotky vulgárne slová, vyhráža sa...). Trestného činu sa dopúšťa osoba aj vtedy, ak napr. niekoho ohovára, či sa nebezpečne vyhráža (napr. napíše vám, že vás zabije). Aby mohla byť v tomto prípade osoba za svoj čin stíhaná, musí mať 14 rokov.

Preto si aj vy premyslite, akú komunikáciu budete viesť a s kým. Nie je to hra a môže sa to obrátiť na veľmi vážnu vec.

Navyše, tým, že trávite veľa času surfovaním na nete a hraním sa, môžete sa stať závislými. 

Čo vlastne znamená závislosť na počítači?

Závislosť na počítači znamená, že na počítači trávite priveľa času, čo môže ohroziť váš zdravotný stav (poškodenie zraku, stres, ospalosť, nesústredenosť mimo PC). Počítač je istý druh drogy a sú ľudia, ktorí sa musia liečiť, aby sa zbavili tejto závislosti.

Svoj voľný čas trávte viac aktívnym pobytom v prírode s rodinou či priateľmi, spoločenskými hrami či športovými aktivitami. Prospeje to Vášmu fyzickému i psychickému zdraviu.

CENNÉ RADY v kocke    

                             

                 

Užitočné informácie aj na linku BEZPEČNOSŤ NA INTERNETE (Rodičom školákov)