Základná škola v Lehniciach
Prihlásenie Zápis prvákov Elektronická prihláška Konzultačné hodiny učiteľov Kontakt Jedálny lístok

Navigácia

Z(elená) Š(kola) Lehnice

DROP VEĽKÝ (FÚZATÝ)

Drop veľký (Otis tarda L.)

ostrovčekovite obýva viaceré nížinné oblasti Európy a Ázie. Na Slovensku sa vyskytuje na Západoslovenskej nížine od Bratislavy na východ až po Hron a na sever až po Trnavu – Želiezovce. Je to typicky stepný vták. Drop je náš najväčší vták. Starý drop dosahuje hmotnosť 16 – 18 kg, kým dropica je asi o polovicu ľahšia (5 – 8 kg).

Nemé duše - Drop fúzatý tiež známy pod názvom drop veľký (Otis tarda  Linnaeus, 1758) patrí do čeľade dropovitých (Otitidae), radu žeriavotvarých  (Gruiformes) vtákov. Drop fúzatý je stepný druh, ktorý sa vyskytuje   Drop zo Slovenska zmizol, má šancu sa vrátiť

Drop trochu pripomína pštrosa, má dlhé a silné nohy, preto výborne behá a pomerne dobre lieta. Hlavu a krk má jasno sivé, kohútovi bo kokoch zobáka vyrastá zväzok tuhých pier, tzv. dropí fúz. Hornú časť tela má červenohnedú s čiernymi pásikmi, hruď gaštanovohnedú a spodok tela biely. Dropy žijú po celý rok okrem hniezdenia v kŕdľoch, ktoré sú (okrem zimy) rozdelené podľa pohlavia a len na jar, v čase párenia, sa rozpadávajú- Dropi tokajú v apríli – máji, pričom spúšťajú krídla, nafukujú si vzdušný vak na hrdle, zakláňajú hlavu dozadu a našuchorené perie obracajú naruby, takže sa zďaleka podobajú veľkým bielym guliam. Dropica znáša do plytkého, slabo vystlaného hniezda na zemi 2 – 3 vajcia (1 - 4), na ktorých sedí 23 – 24 dní. Dropíčatá sú citlivé na zimu a na vlhko. Poletujú až po 2 mesiacoch. Dropica ich vodí až do jesene. Cez zimu žijú obe pohlavia v zmiešaných kŕdľoch.

Dropy sa živia rastlinnou aj živočíšnou potravou. Rastlinnú zložku ich potravy tvoria najmä šťavnaté, mäkké listy kultúrnych rastlín a burín, ale aj rozličné mäkké a dužinaté plody. Živočíšnu zložku tvoria červy, hmyz, mladé vtáky, myši, hraboše atď. V zime sa živia najmä repkou olejnou.

V minulosti bol stav dropov oveľa vyšší, ale vplyvom mechanického a chemického poľnohospodárstva, kultivácie pôvodnej stepi a odstrelom dropích kohútov sa stavy podstatne znížili. V súčasnosti sú dropy chránené ako prírodná pamiatka. Ich spoločenská hodnota je stanovená na 30.000 eur. Na záchranu dropov bude treba urýchliť jeho farmový chov a jeho obľúbené stanovištia vyhlásiť za chránené, s osobitne usmernenou technológiu rastlinnej výrobe. V opačnom prípade tento druh vyhynie.

ZAUJÍMAVÉ VEDEÁ

Drop veľký (video)
Drop veľký = dokonalá krása (video)
 Drop fúzatý ohrozený kráľ stepí (video)
DROP FÚZATÝ: Prdiaci vták - Džumelec (video pieseň)

 

 Najohrozenejší vtáčí druh na Slovensku: Kedysi ich tu žili tisíce, dnes len 37 kusov

Drop správa 10.10.2019 - zdroj TA SR
Drop fúzatý, nazývaný aj drop veľký, sa postupne stal najohrozenejším vtáčím druhom na Slovensku. Tvrdia to ornitológovia zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko. Ako organizácia informuje na sociálnej sieti, tento rok nezahniezdil na Slovensku ani jeden drop, rok predtým tu hniezdili štyri dropie sliepky. Kritický stav potvrdilo aj tohtotýždňové medzinárodné sčítanie dropov v oblasti slovensko-maďarsko-rakúskych hraníc. Na Slovensku napočítali len 37 dropov.